Ilustracje

Samo dzielny lepiej wie

Znakomite teksty Zofii Staneckiej, przepełnione wyjątkową wrażliwością na potrzeby dzieci i problemy, z którymi się zmagają, oraz zabawne ilustracje Tomasza Samojlika, gwarantują wysoką jakość i dobrą zabawę, książkę uzupełniają także porady dla młodych rodziców.

Każdy tom z cyklu Samo dzielny porusza inny dziecięcy „problem” związany z codziennymi doświadczeniami dziecka w wieku przedszkolnym, takimi jak: samodzielne jedzenie, wstawanie, pierwsze dni w przedszkolu, spory z rówieśnikami, pomaganie innym i wiele, wiele innych. Ostatnie dwie strony książki zawierają wskazówki dla rodziców związane
z danym problemem.

Samo, czyli Samuel, to uroczy trzylatek, który każdego dnia uczy się samodzielności. Zaczyna działać zaraz po wstaniu i nie przestaje aż do wieczora. A kiedy czegoś chce, nic go nie zatrzyma.
Poprzez jego doświadczenia z samodzielnością, książka naprowadza dziecko na właściwe wzory działań. Rodziców natomiast zachęca, by pozwolili dziecku na samodzielność, równocześnie pokazując, że zasady dorosłych nie zawsze przystają do wyobraźni dziecka,
a także do poziomu przyswojenia przez dziecko norm i ról społecznych.

W każdej książce na końcu zamieszczone są kolorowanki dla dziecka i dwie strony wskazówek dla rodziców związanych z danym problemem (np.: w kontekście rozwoju dziecka – dlaczego warto pozwalać dziecku na samodzielne wykonywanie zadań, nawet jeśli wykonuje je niedokładnie, bałagani i długo to trwa; czy, jak i kiedy interweniować, gdy dzieci się kłócą.)
Porady podzielone są na następujące części:
– o rozwoju dziecka na etapie 3-4 lata (co już może umieć, a co jeszcze przekracza jego możliwości)
– rady psychologa/socjologa, jak radzić sobie z danym problemem (np. złością dziecka) lub jak wspomagać rozwój dziecka.