O mnie

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Halo! Tu Tomasz Samojlik!

 

Za dnia jestem naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Chodząc po Puszczy jestem zajęty rozmyślaniem, jakie ślady dawnej obecności i działalności człowieka kryje w sobie dany zakątek lasu, gdzie polowali polscy królowie, którędy wiodły ścieżki wykorzystywane przed wiekami przez bartników… co sprawia, że zwykle potykam się o wystające korzenie lub stukam głową w nisko rosnące konary.

Nocami, zamiast spać, przekładam wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. Bywam w związku z tym niewyspany, ale warto, bo dzięki temu poznałem żubra Pompika, wilka Ambarasa, ryjówkę malutką Dobrzyka, wydrę Salwinkę, żubra Jednoroga, dzięcioła trójpalczastego Triko… i mnóstwo innych niezwykłych postaci, które już czekają, by pojawić się na kartach moich kolejnych książek i komiksów. Czasami, jeśli akurat nie rozgryzam kolejnych zagadek z przeszłości Puszczy, ani nie pracuję nad swoimi komiksami, ilustruję książki innych autorów. Ale tylko takie, które mi się podobają!

 

Za działalność popularyzatorską oraz komiksy i książki otrzymałem takie oto nagrody:

 

  1. Nagroda Prezesa PAN „Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Wiedzy” 2007.
  2. Nagroda im. Artura Rojszczaka przyznana w 2010 roku przez Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
  3. Nagroda w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Popularyzator Nauki 2011” przyznana w 2012 roku.
  4. Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za 2012 rok w kategorii „najlepszy scenarzysta” za komiks „Ryjówka przeznaczenia”.
  5. Świadectwo Otwartego Umysłu w ósmym plebiscycie Gazety Wyborczej „Przystanek młodzi” za wprowadzenie podlaskiego żubra i ryjówki do komiksów (czerwiec 2014).
  6. Nagroda w plebiscycie blogerów “Lokomotywa” za 2018 rok w kategorii komiks za “Zgubę zębiełków”.
  7. Podlaska Marka Roku w kategorii “kultura” za 2020 rok dla żubra Pompika.
  8. “Żubr Pompik. Tropy na śniegu” w Złotej Dwudziestce książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – maj 2021.

Moje książki znalazły się też na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: w 2018 roku książka “Ambaras”, zaś w 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko”.