Ilustracje

Samo dzielny lepiej wie

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Znakomite teksty Zofii Staneckiej, przepełnione wyjątkową wrażliwością na potrzeby dzieci i problemy, z którymi się zmagają, oraz zabawne ilustracje Tomasza Samojlika, gwarantują wysoką jakość i dobrą zabawę, książkę uzupełniają także porady dla młodych rodziców.

Każdy tom z cyklu Samo dzielny porusza inny dziecięcy „problem” związany z codziennymi doświadczeniami dziecka w wieku przedszkolnym, takimi jak: samodzielne jedzenie, wstawanie, pierwsze dni w przedszkolu, spory z rówieśnikami, pomaganie innym i wiele, wiele innych. Ostatnie dwie strony książki zawierają wskazówki dla rodziców związane
z danym problemem.

Samo, czyli Samuel, to uroczy trzylatek, który każdego dnia uczy się samodzielności. Zaczyna działać zaraz po wstaniu i nie przestaje aż do wieczora. A kiedy czegoś chce, nic go nie zatrzyma.
Poprzez jego doświadczenia z samodzielnością, książka naprowadza dziecko na właściwe wzory działań. Rodziców natomiast zachęca, by pozwolili dziecku na samodzielność, równocześnie pokazując, że zasady dorosłych nie zawsze przystają do wyobraźni dziecka,
a także do poziomu przyswojenia przez dziecko norm i ról społecznych.

W każdej książce na końcu zamieszczone są kolorowanki dla dziecka i dwie strony wskazówek dla rodziców związanych z danym problemem (np.: w kontekście rozwoju dziecka – dlaczego warto pozwalać dziecku na samodzielne wykonywanie zadań, nawet jeśli wykonuje je niedokładnie, bałagani i długo to trwa; czy, jak i kiedy interweniować, gdy dzieci się kłócą.)
Porady podzielone są na następujące części:
– o rozwoju dziecka na etapie 3-4 lata (co już może umieć, a co jeszcze przekracza jego możliwości)
– rady psychologa/socjologa, jak radzić sobie z danym problemem (np. złością dziecka) lub jak wspomagać rozwój dziecka.