Książki i komiksy

Umarły Las

Tomasz Samojlik, Adam Wajrak • Wydawnictwo Agora 2016

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Brońcie swojej puszczy, obywatele ptaki!

 

Jest gdzieś na Dzikim Wschodzie miasteczko o nazwie Umarły Las. Kiedy przybywa do niego nowy szeryf, dzięcioł trójpaczasty Triko, na pozór wszystko gra. Dzięcioł białogrzbiety Blekoto jak zwykle podaje w saloonie larwy,  dzięcioł duży Kapral prowadzi bank nasion, sóweczka Mogiłczyk wyprawia pogrzeby, a korniki drążą korytarze pod korą. Jednak Triko szybko się orientuje, że spokój w Umarłym Lesie jest tylko pozorny.  W dodatku na Dzikim Wschodzie pojawiają się podstępne szpaki. Czy Triko uda się przywrócić w Umarłym Lesie porządek? Czy wyjdzie na jaw jego wstydliwa tajemnica? Czy zyska szacunek ptaków i miłość dzięciolicy Tridy? Wreszcie, co z tymi kornikami?

 

“Puszcza Białowieska ma dwóch niezawodnych szeryfów, którzy strzegą jej przed intruzami i szkodnikami. 

Szeryf pierwszy – Adam Wajrak – dziennikarz, niestrudzony obserwator natury. 

Szeryf drugi – Tomasz Samojlik – biolog i rysownik, popularyzator przyrody. 

Zamiast colta i dwururki uzbrojeni są w zmysł obserwacji, cierpliwość i talent. Potrafią bronić puszczy, i robią to SPRYTNIE – nie strzelając z biodra, tylko pisząc i rysując.

Umarły Las to zabawny ptasi western. Czytelnik ani się obejrzy, jak zostanie wyedukowany…niechcący. Łyknie zdrową porcję wiedzy o lesie, a być może pomnoży grono szlachetnych obrońców przyrody. 

Śmieszne dialogi, fajnie scharakteryzowani bohaterowie, na dodatek bonus – mini-ciekawostki puszczańskie, opatrzone zdjęciami. Fabuła komiksu wydaje się dziwnie znajoma – kto śledzi losy Puszczy, ten odkryje tu jawne podobieństwa do białowieskiej rzeczywistości  ;)”

Joanna Olech