Książki i komiksy

Umarły Las

Tomasz Samojlik, Adam Wajrak • Wydawnictwo Agora 2016

Brońcie swojej puszczy, obywatele ptaki!

 

Jest gdzieś na Dzikim Wschodzie miasteczko o nazwie Umarły Las. Kiedy przybywa do niego nowy szeryf, dzięcioł trójpaczasty Triko, na pozór wszystko gra. Dzięcioł białogrzbiety Blekoto jak zwykle podaje w saloonie larwy,  dzięcioł duży Kapral prowadzi bank nasion, sóweczka Mogiłczyk wyprawia pogrzeby, a korniki drążą korytarze pod korą. Jednak Triko szybko się orientuje, że spokój w Umarłym Lesie jest tylko pozorny.  W dodatku na Dzikim Wschodzie pojawiają się podstępne szpaki. Czy Triko uda się przywrócić w Umarłym Lesie porządek? Czy wyjdzie na jaw jego wstydliwa tajemnica? Czy zyska szacunek ptaków i miłość dzięciolicy Tridy? Wreszcie, co z tymi kornikami?

 

„Puszcza Białowieska ma dwóch niezawodnych szeryfów, którzy strzegą jej przed intruzami i szkodnikami. 

Szeryf pierwszy – Adam Wajrak – dziennikarz, niestrudzony obserwator natury. 

Szeryf drugi – Tomasz Samojlik – biolog i rysownik, popularyzator przyrody. 

Zamiast colta i dwururki uzbrojeni są w zmysł obserwacji, cierpliwość i talent. Potrafią bronić puszczy, i robią to SPRYTNIE – nie strzelając z biodra, tylko pisząc i rysując.

Umarły Las to zabawny ptasi western. Czytelnik ani się obejrzy, jak zostanie wyedukowany…niechcący. Łyknie zdrową porcję wiedzy o lesie, a być może pomnoży grono szlachetnych obrońców przyrody. 

Śmieszne dialogi, fajnie scharakteryzowani bohaterowie, na dodatek bonus – mini-ciekawostki puszczańskie, opatrzone zdjęciami. Fabuła komiksu wydaje się dziwnie znajoma – kto śledzi losy Puszczy, ten odkryje tu jawne podobieństwa do białowieskiej rzeczywistości  ;)”

Joanna Olech